Historické okénko: Tajemný Opel Calibra DTM 1997

V roce 1996 byla Automobilovou federací FIA založena série International Touring Cars (ITR), ve které byly doslova šílené vozy na bázi DTM od značek Alfa Romeo, Mercedes-Benz a Opel. Vůz Opel Calibra ročník 1996 ovládl společně s Manuelem Reuterem.

V našem článku se zaměříme na model Opel Calibra pro ročník 1997. Kvůli vysokým nákladům se rozhodla skončit automobilka Alfa Romeo hned v prvním ročníku ITR, záhy následoval Opel. Vůz byl ale v základu hotový…

Když se podíváme na fotografie, tak vidíme, že vůz je kompletně připravený k závodění. Calibra má úžasný “syrový” vzhled kompletně karbonového šasi. Z důvodu, který není znám se tento jediný exemplář ponechal v soukromém muzeu týmu Zakspeed, který s Calibrami závodil v předchozí sezóně. Jednou z variant, která není oficiální je, že Opel nechtěl s tímto vozem nastupovat do závodů, jelikož se jednalo o úplně novou koncepci vytvořenou především z karbonu.

Motor pochází z továrny Cosworth, která je známá především motory pro Formuli 1. Cosworth uložený v Calibře má úžasných 500 koňských sil a 2,5l V6, který točí až 12000 ot/min. Uložení motoru je dost posunuté dozadu, což je značná výhoda co se týče rozložení váhy. Celý vůz potom váží 1040 kilogramů, což se na karbonové šasi může zdát dost.

S takovým motorem se samozřejmě pojí také speciální převodovka. Doložit přesné informace ani zde není snadné. Předpokládá se zde poloautomatická šestistupňová převodovka od firmy X Trac, kde vzniká jistá spojitost s řazením týmu WilliamsF1, který používal takzvané “řazení pádly”. V dnešní době je takové řazení běžné, ale v roce 1996 byl vůz o hodně napřed.

Na internetu jsou k dohledání fotografie Opelu Calibra z roku 1996 na kterých je patrné, jak je tenhle vůz jiný. Kompletní aerodynamika je o dost velký krok napřed oproti originální verzi sezóny 1996.

Budoucnost tohoto vozu je nejistá. Zatím stále odpočívá v malém muzeu továrny Zakspeed v Německém Niederzissenu. Calibra 1997 pravděpodobně nikdy nebyla ani testována, jelikož nejsou žádné záběry, ani informace o provozu vozu. Je to obrovská škoda, pokud by sezóna DTM/ITR 1997 skutečně odstartovala, Opel by byl o parník napřed.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


*